Cmentarze w Kazimierzu Dolnym

Cmentarze w Kazimierzu Dolnym to miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić. Choć to niewielkie miasteczko, to znajdują się tutaj aż trzy takie miejsca. Zapraszam na krótki spacer po Kazimierskich cmentarzach.

cmentarze_kazimierz_dolny_01

W tym wpisie znajduje się zbiór zdjęć z kilku lat, a najstarsze z nich wykonałam w 2009 roku, więc wybaczcie jakość starych kadrów 🙂 Cmentarze w Kazimierzu Dolnym to jedne z wielu turystycznych celów podróży w tym pięknym i wręcz magicznym miejscu. Większość zwiedzających Kazimierz Dolny ograniczona swoją wizytę do Rynku, architektury wokół placu i atrakcji nad brzegiem Wisły. Uważam jednak, że warto uzupełnić plan zwiedzania o tutejsze cmentarze.

Zwiedzanie zaczniemy od cmentarza katolickiego.

Cmentarz parafialny w Kazimierzu Dolnym znajduje się tuż za Klasztorem Reformatów, pod Wietrzną Górą.
Nowa część cmentarza (w górze za starym) została poświęcona w 1924r. Oddzielony był początkowo głębokim wąwozem, w latach 50-tych obie części połączono murowanym kamiennym mostem arkadowym. Kazimierski cmentarz parafialny jest jedną z piękniejszych nekropolii w kraju, przede wszystkim ze względu na swoje położenie na stoku wzgórza, jak również liczne zabytkowe nagrobki.

cmentarze_kazimierz_dolny_02 cmentarze_kazimierz_dolny_03 cmentarze_kazimierz_dolny_04 cmentarze_kazimierz_dolny_05 stary krzyż cmentarze_kazimierz_dolny_07 cmentarze_kazimierz_dolny_08 cmentarze_kazimierz_dolny_09 cmentarze_kazimierz_dolny_10 cmentarz katolicki w Kazimierzu Dolnym

W latach 1950 – 1953 w Kazimierzu Dolnym powstał cmentarz żołnierzy radzieckich (cmentarz rosyjski).
Spoczywają tu ciała 8537 żołnierzy radzieckich poległych w 1944 roku podczas walk na Lubelszczyźnie. Ciała żołnierzy sprowadzono w latach 1950 – 1953 do Kazimierza z różnych, odległych miejsc: Kozienic, Puław, Łukowa, Lubartowa, Lublina, Kraśnika i Poniatowej. Cmentarz znajduje się przy drodze do Opola Lubelskiego już za Czerniawami:

cmentarze_kazimierz_dolny_12 cmentarze_kazimierz_dolny_13 cmentarze_kazimierz_dolny_14 cmentarze_kazimierz_dolny_15 cmentarz radziecki w Kazimierzu Dolnym cmentarze_kazimierz_dolny_17 cmentarze_kazimierz_dolny_18 cmentarze_kazimierz_dolny_19 cmentarze_kazimierz_dolny_20

Trzecim kazimierskim cmentarzem jest kirkut – cmentarz żydowski.
W 1851 roku powstała nowa nekropolia żydowska, położona na zboczu wąwozu na Czerniawach.

W latach osiemdziesiątych z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kazimierzu, Muzeum Nadwiślańskiego i Urzędu Konserwatora Zabytków, udało się zebrać dziesiątki potłuczonych płyt nagrobnych. Z płyt, które przetrwały wzniesiono jeden z najciekawszych polskich lapidariów.
Za „ścianą płaczu”, w lasku bukowym zachowanych jest kilkadziesiąt nagrobków, z których najstarszy pochodzi z połowy XIX wieku.

cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym cmentarze_kazimierz_dolny_22 kirkut w Kazimierzu Dolnym cmentarze_kazimierz_dolny_24 macewy w Kazimierzu Dolnym cmentarze_kazimierz_dolny_26 cmentarze_kazimierz_dolny_27 cmentarze_kazimierz_dolny_28 cmentarze_kazimierz_dolny_29 cmentarze_kazimierz_dolny_30 cmentarze_kazimierz_dolny_31

W przypadku zainteresowania nabyciem licencji do korzystania ze zdjęć z serii Cmentarze w Kazimierzu Dolnym (editorial, niekomercyjny użytek), zapraszam do banku zdjęć.

Share