Majówka w Zakopanem

Majówka w Zakopanem w samym środku turystycznego sezonu 2014. Powiedziałabym, że to doskonały okres dla ludzi lubiących towarzystwo, … dużo towarzystwa 😉 Zapraszam na wirtualny spacer w tym chyba najbardziej popularnym miejscu wypoczynkowym w Polsce.

oscypki w Zakopanem

Będąc w Zakopanem każdy chociaż raz powinien przejść przez Krupówki. Jedni zakochają się w tym miejscu, inni je znienawidzą, dla jednych jest to miejsce docelowe „odpoczynku”, inni docenią błogi spokój i piękne Tatrzańskich gór wszędzie poza przeludnionymi Krupówkami.

Poniżej na zdjęciu bryczki czekające na turystów, chętnych spróbować tutejszych atrakcji. Jest jeszcze wcześnie rano…

Krupówki w Zakopanem konie na Krupówkach

Parafia Najświętszej Rodziny w Zakopanem lub inaczej Kościół na Krupówkach. Wysoki kościół, którego fundamenty położono już w 1877 roku.

Parafia Najswietszej Rodziny w Zakopanem

Pięknie zdobiona drewnem Restauracja Zośka w Zakopanem.

Restauracja Zośka drewniana restauracja Zośka

Wjazd na słynną Wielką Krokiew, na której skakał Adam Małysz. Zdjęcie po lewej, widok z góry na Zakopane.

Wielka Krokiew w Zakopanem wjazd na Wielką Krokiew

Wracamy jeszcze na chwilę na Krupówki, mijamy artystów ulicznych, w tym „lewitującą postać” w czerwonym okryciu… Dla wielu ludzi to wciąż niesamowita zagadka i wielka tajemnica, jak to się dzieje, że człowiek ten lewituje! Nieraz można podziwiać bezcenne miny rozkminiania sekretu tegoż cudu 😉

mimy na Krupówkach

Dla osób będących pierwszy raz w Zakopanem grzechem byłoby nie odwiedzić Gubałówki. Drugiego w Zakopanem, zaraz po Krupówkach, najpopularniejszego miejsca dla turystów. Jeszcze przed wjazdem na górę mijamy bazar pełen nie tylko owczych skór i futer… do wyboru, do koloru.

majowka_w_zakopanem_10 owcze skóry futra z owiec w Zakopanem majowka_w_zakopanem_13

Powyżej jeszcze rzut okiem w kierunku Krupówek i (poniżej) wjazd kolejką linowo-terenową na Gubałówkę. Dla osób zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem tuż obok jest ścieżka do wejścia pieszo.

PKL Gubałówka

No i nareszcie, słynne Zakopiańskie i tradycyjne oscypki (czyt. łoscypek), które o ironio bez problemu kupię także w Warszawie 😉 Owczy ser w ozdobnej formie, tutaj prosto z grilla…

oscypki z grilla

Sery również do wyboru, smaki owcze, kozie, różne kształty, rozmiary, na zimno, na ciepło, z dodatkami, jak tylko dusza zapragnie.

owcze sery na Gubałówce owczy ser w Zakopanem

Poniżej Kaplica Matki Boskiej Różańcowej na Gubałówce w Zakopanem. Maleńki drewniany kościołek, choć to określenie jest raczej na wyrost.

Kaplica Matki Boskiej Różańcowej na Gubałówce w Zakopanem msza Kaplica Matki Boskiej Różańcowej na Gubałówce Kaplica Matki Boskiej Różańcowej na Gubałówce wnętrze majowka_w_zakopanem_21 majowka_w_zakopanem_22

Gubałówka, widok alei turystycznej z widokiem na Tatry. Pora dość wczesna, by przejść bez tłumów.

Gubałówka w Zakopanem Gubałówka w Zakopanem krajobraz majowka_w_zakopanem_25 wyciąg linowy Gubałówka w Zakopanem

Typowa góralska architektura, mocno opadające dachy, piękne zdobienia, dużo drewna…

majowka_w_zakopanem_27

Widok krajobrazowy z Gubałówki na Zakopane i ośnieżone Tatry w tle za miasteczkiem. Majówka w Zakopanem i pełen relaks…

Gubałówka w Zakopanem widok na Tatry

Jesteśmy ponownie na dole, pod Gubałówką, a tutaj niesamowita atrakcja dla dzieci, kula-bańka do chodzenia po wodzie w pompowanym basenie.

majowka_w_zakopanem_29 majowka_w_zakopanem_30

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem, śliczny drewniany niewielki kościół w górskiej scenerii. Tuż obok kościoła znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Groby są zdobione figurkami i innymi ciekawymi detalami, w charakterze nie tylko dekoracyjnym ale i symbolicznym.

Kosciol Matki Bozej Czestochowskiej w Zakopanem majowka_w_zakopanem_32 Peksowy Brzyzek groby majowka_w_zakopanem_34 majowka_w_zakopanem_35 majowka_w_zakopanem_36 Cmentarz Zasluzonych na Peksowym Brzyzku w Zakopanem

Grób Kazimierza Przerwy Tetmajera, masywny, choć skromny i prosty w formie.

grób Tetmajera

Po prawej na dole grób Jana Długosza, zdobywcy Mont Blanc.

majowka_w_zakopanem_39 majowka_w_zakopanem_40 majowka_w_zakopanem_41

 

Zdjęcia z serii Majówka w Zakopanem dostępne są do użytku editorial w banku zdjęć Alamy.

Share