Powrót do: Poradniki fotograficzne

Fotograf na weselu

Po dotarciu na salę weselną zostaniecie przywitani przez rodziców i gości chlebem i solą. Często spotykaną tradycją jest tłuczenie kieliszków na szczęście. Zwróćcie koniecznie uwagę na to, co znajduje się za plecami, gdyż możecie trafić szkłem w gości lub dzieci szczególnie zainteresowane całą akcją, albo rzucicie kieliszkami w samochód, którym przyjechaliście, powodując nieprzyjemne szkody. Następnie wypijecie z gośćmi szampana i zaprosicie ich do zabawy weselnej. Wchodząc przed gośćmi Pan Młody może wnieść Pannę Młodą na rękach do środka sali, co nieraz wygląda na zdjęciach wręcz komicznie. W sali warto zrobić zdjęcia detali, dekoracji stołów, kieliszki, winietki, weselne potrawy, zastawy stołowe, ale i cały wystrój sali, widok ogólny wnętrza, jak i zdjęcie restauracji weselnej z zewnątrz, być może z parą młodą na pierwszym planie.

Fotograf na weseluSiedząc na honorowym miejscu, na przywitanie wypijecie z gośćmi pierwszy toast. Zanim zacznie się zabawa weselna czeka Was pierwszy taniec, dopiero potem goście dołączą do wspólnej zabawy na parkiecie. Zdjęcia bawiących się gości w tle kolorowych świateł orkiestry lub DJa wyglądają bardzo efektownie, natomiast fotograf powinien zrezygnować zupełnie z fotografowania osób spożywających posiłek. Nikt chyba nie czuje się dobrze fotografowany w momencie jedzenia, a na pewno nie wygląda to ciekawie na zdjęciach. Czym innym jest rozmowa i wznoszony toast przez grupę bawiących się gości przy stołach.

Grzecznym zachowaniem będzie z Waszej strony, jeśli w trakcie wesela poświęcicie trochę czasu dla indywidualnych gości, podchodząc do nich na krótką rozmowę. Jeżeli zależy Wam na zdjęciu z konkretnymi osobami, koniecznie poinformujcie o tym fotografa! Może on wtedy zaaranżować zdjęcie przy np. wspólnym toaście, lub zwrócić większą uwagę na dane osoby przy weselnych zabawach.

Miejcie również na uwadze, że niektórzy goście unikają aparatu, nie lubią być fotografowani, czują się niekomfortowo, dlatego też często fotografowie nie wykonują zdjęć seryjnych wszystkim gościom z listy weselnej, którzy siedzą przy stołach, aby nie poczuli się oni zmuszani do pozowania. Na weselu podobnie jak i we wcześniejszych etapach dnia fotograf nie powinien przeszkadzać gościom w uczestnictwie, by nie stresować ich ciągłą obserwacją.

Jeśli teren wokół sali weselnej jest atrakcyjny, może znajduje się piękna fontanna, czy ogród, można wyjść z zabawy weselnej na 5-10 minut i zrobić kilka zdjęć samej Pary Młodej lub z gośćmi. Na sesji plenerowej, jeśli ta odbędzie się po kilku dniach, Panna Młoda nie będzie już miała tej samej fryzury i makijażu, a bukiet prawdopodobnie nie będzie się już nadawał do zdjęć. Nie zachęcam natomiast do zostawiania gości weselnych na dłuższy czas, by wykonywać zdjęcia daleko w plenerze.

Praca fotografa często kończy się dopiero po oczepinach i torcie. W trakcie zabaw fotografowany jest rzucany welon (lub coraz częściej bukiet) i krawat, oraz para, która je złapie.

W zależności od planów weselnych, czy będzie to tylko uroczysty obiad do godziny 21:00 bez oczepin, czy też pełna zabawa weselna do godzin wczesno porannych, wniesiony zostaje tort weselny, z którego Para Młoda wg tradycji ukroi pierwszy kawałek, by zjeść potem tort ze wszystkimi gośćmi. Nowożeńcy w tle wnoszonego tortu, ozdobionego światełkami zimnych ogni przy zgaszonym świetle na sali wyglądają bardzo klimatycznie.

Share
Powrót do: Poradniki fotograficzne