Powrót do: Poradniki fotograficzne

Fotograf na przygotowaniach ślubnych

Kompletny reportaż ślubny powinien zawierać zdjęcia z przygotowań i ewentualnie błogosławieństwa. Wcześniejsze rozpoczęcie pracy przez fotografa pozwala dodatkowo rozluźnić atmosferę, zwłaszcza że dla większości Par będzie to pierwsza okazja do pozowania przed wybranym fotografem. Gdy Młodzi przekonają się już, że aparat „nie gryzie”, będą bardziej naturalni, a to zaowocuje lepszymi ujęciami w trakcie ceremonii i wesela.

Większość zdjęć z tego etapu dnia będzie dotyczyła Panny Młodej, zazwyczaj to kobiety lubią pozować, ale też mają więcej pracy nad przygotowaniem się do ślubu, zaczynając od fryzjera i kosmetyczki, poprzez ubieranie sukni i elementów ozdobnych. Zaczynamy jednak od fryzury i makijażu, zabiegi te wykonuje się w domu lub w salonie. Zwykle trzeba na to poświęcić od 1 do 3 godzin, zależnie od skomplikowanego zamówienia, co da fotografowi możliwość zrobienia ciekawych i nieraz zabawnych ujęć. Wizyta Pana Młodego w salonie kosmetycznym jest dziś normalną sprawą, więc nikogo nie powinna dziwić dbałość o jego wygląd.

Przygotowania ślubne i błogosławieństwoNastępnym etapem przygotowań jest ubieranie. Obecność fotografa u obojga Młodych jest wskazana, jednak niekonieczna. Zdecydowanie więcej dzieje się podczas zakładania sukni. Dobrze jest pokazać suknię ślubną w kilku wersjach, tzn. wiszącą na oknie lub szafie, albo położoną na kanapie czy oparciu krzesła. Najważniejszy moment, to oczywiście zakładanie sukni, najczęściej kilka osób fatyguje się nad ubraniem Młodej. Warto też skupić się na detalach, takich jak sznurowanie gorsetu, zakładanie kolczyków, biżuterii, zakładanie butów, ich fason. Ubieranie w tak licznym gronie często powoduje nieład w pokoju, co może ciekawie wyglądać na zdjęciach za jakiś czas. Przy okazji kiedy Panna Młoda przegląda się w lustrze dobrze jest wykonać zdjęcia całej postaci, pokazując jak pięknie prezentuje się w sukni.
Istotne znaczenie ma miejsce, w którym będą wykonywane zdjęcia z przygotowań. Im większy i jaśniejszy pokój, tym bardziej korzystne warunki do zrobienia udanych zdjęć. W ciemnym ciasnym pokoiku, gdzie Panna Młoda ma metr wolnej przestrzeni do dyspozycji, a fotograf musi wcisnąć się między parapet i kanapę, nie ma wielkich szans na atrakcyjne, ani różnorodne zdjęcia z ubierania sukni ślubnej. W odpowiedzi na takie potrzeby popularne stało się wynajmowanie eleganckich mieszkań lub pokoi hotelowych na dzień lub nawet na godziny.

Przygotowania ślubne i błogosławieństwoZgodnie z polską tradycją, po przygotowaniach Pan Młody wchodzi z bukietem ślubnym do domu Panny Młodej, wtedy jeszcze swojej narzeczonej, w tym momencie warto także zrobić zdjęcia z przywitania. Kolejnym etapem jest błogosławieństwo rodziców. Jest to krótki ale piękny i wzruszający moment dla wszystkich obecnych. Można się spodziewać, że gości ciekawych i chętnych do oglądania tego wydarzenia nie będzie brakowało, dlatego też dobrze zadbać o miejsce dla nich. Jeśli pokoje nie są wystarczająco duże, można zorganizować błogosławieństwo na zewnątrz, w ogrodzie. Będzie to z korzyścią dla Waszych gości ale i dla zdjęć, wszyscy spokojnie będą mogli obserwować sytuację, bez przepychanek. Także fotograf będzie miał swobodę pracy.

Fotograf będzie chciał zrobić zdjęcia takich detali jak krzyżyk, świeczki, talerzyk ze święconą wodą, zatem warto postarać się o ładne ich umiejscowienie i efektowny wygląd. Podczas robienia zdjęć nie będzie czasu na aranżację detali.

Po błogosławieństwie, kiedy goście ruszą do swoich samochodów, można wykonać w domu (lub przed domem) kilka portretowych ujęć z rodzicami i świadkami. Kolejny etap to dotarcie do kościoła na ceremonię zaślubin. Czymkolwiek będziecie jechali do kościoła, warto zrobić kilka ujęć, czy to będzie ozdobiona limuzyna, bryczka, czy też spacerek pieszo.

 

Share
Powrót do: Poradniki fotograficzne