Powrót do: Poradniki fotograficzne

O co pytać fotografa na spotkaniu

Po zakończeniu poszukiwań fotografa ślubnego w internecie, czy też za pośrednictwem znajomych i po nawiązaniu wstępnego kontaktu mailowego/telefonicznego przychodzi wreszcie czas na osobiste spotkanie w celu ustalenia szczegółów wykonania usługi fotograficznej. Jakie pytania warto lub wręcz należy zadać fotografowi i które szczegóły wymagają omówienia?
Pierwsze spotkanie z fotografem to przede wszystkim dobra okazja do „przełamania lodów” i poznania się nieco bliżej – dobrze jeżeli para młoda znajduje łatwo wspólny język z fotografem, dzięki temu będzie się czuła bardziej swobodnie w dniu ślubu. Rozmowa prawdopodobnie rozpocznie się od omówienia oczekiwań i potrzeb pary młodej związanych z usługą fotograficzną, szczegółów zlecenia (dokładnego miejsca, przebiegu, liczby gości, itp.). Na spotkaniu powinny również zostać poruszone następujące kwestie/tematy:

 • O co pytać fotografajak wygląda praca wybranego fotografa na ślubie/weselu – przy okazji oglądania pokazowych/przykładowych zdjęć, fotograf opowie jak wygląda jego praca w dniu ślubu, jaki styl zdjęć preferuje, na których momentach/wydarzeniach skupia się najbardziej. Fotograf powinien przedstawić również swoje doświadczenie w fotografii ślubnej – zawodowi fotografowie będą mieli już za sobą co najmniej kilkadziesiąt wykonanych zleceń, a duża ilość reportaży da nam pewien obraz stylu pracy i poziomu profesjonalizmu. W pracy fotografa bardzo istotny jest również ubiór odpowiedni do okoliczności, ale i nie mniej ważna jest kultura osobista człowieka, któremu przecież powierzacie zrobienie waszej pamiątki, a który to będzie przy was przez cały dzień ślubu.
 • pokazanie przykładowego albumu, z pełnym reportażem z jednego z wykonanych zleceń jest to o tyle istotne, że możemy zobaczyć jak w przybliżeniu wygląda końcowy efekt pracy fotografa. Należy pamiętać, że na stronie internetowej umieszczane zwykle są najlepsze zdjęcia, z wielu różnych reportaży, a co ważniejsze, po wielu latach nic nie będzie miało większej wartości pamiątkowej, niż pięknie wykonany album ślubny. Upewnijcie się, że produkty, które otrzymacie, są najlepszej możliwej jakości.
 • uzgodnienie które elementy reportażu ślubnego mają zostać wykonane – standardowo „pełny pakiet” obejmuje przygotowania, błogosławieństwo, ceremonię (kościół lub USC), wesele lub uroczystą kolację i opcjonalnie sesję plenerową. Konieczne jest ustalenie, czy reportaż fotograficzny ma obejmować wszystkie te wydarzenia, czy też chcemy z któregoś zrezygnować. W przypadku gdy przygotowania pana i pani młodej odbywają się w tym samym czasie w oddalonych od siebie miejscach, wykonanie zdjęć obojga może wymagać zaangażowania dodatkowego fotografa lub asystenta do pomocy.
 • sesja plenerowaomówienie kwestii ewentualnej sesji plenerowej – niekiedy jest ona wykonywana w dniu ślubu, częściej jednak odbywa się w innym dniu, dzięki czemu mamy znacznie więcej możliwości uzyskania dobrych zdjęć. To, czy sesję plenerową lepiej zrobić w dniu ślubu, czy też w innym terminie omówimy w osobnym artykule. Coraz częściej popularna staje się sesja ślubna za granicą, nawet kilkudniowa. Należy wziąć pod uwagę, że taka przyjemność oznacza więcej czasu pracy fotografa, a co za tym idzie, zmieni się koszt usługi.
 • ilość oddawanych zdjęć, ich rozdzielczość, czy wszystkie oddawane zdjęcia są poddawane obróbce graficznej – kwestia ilości zdjęć oraz dlaczego lepiej wybrać opcję mniejszej ilości dobrych ujęć, będzie tematem oddzielnego wpisu. Należy koniecznie zapytać o rozdzielczość zdjęć oddawanych w wersji cyfrowej – większość fotografów udostępnia zdjęcia w pełnej rozdzielczości, z której samodzielnie w przyszłości możecie wykonać dodatkowe odbitki dla znajomych, niekiedy jednak może się zdarzyć, że fotograf oddaje zdjęcia w formacie nadającym się jedynie do publikacji w internecie – w takim przypadku zostaniemy pozbawieni możliwości samodzielnego wydruku zdjęć i za każdym razem będziemy zmuszeni korzystać z pośrednictwa fotografa.
 • uzgodnienie ceny usługi, z uwzględnieniem czasu pracy fotografa podczas reportażu, dodatkowo zamawianych odbitek, albumów, galerii internetowej, ewentualnych dodatkowych kosztów dojazdu, noclegu, itp., także uzgodnienie zadatku (lub zaliczki) i terminów płatności.
 • sprawy czysto organizacyjne – dojazd do miejsca wykonania zlecenia, kwestie transportu w dniu ślubu (optymalnie jest, jeżeli fotograf może poruszać się razem z parą młodą), ewentualnego noclegu w przypadku pracy do późnych godzin nocnych i powrotu następnego dnia.
 • O co pytać fotografa ślubnegoczy chcemy mieć na zdjęciach kogoś szczególnego (spośród gości) – w przypadku dużych wesel uchwycenie na zdjęciach wszystkich gości jest bardzo trudne, a czasami wręcz niewykonalne. Jeżeli zależy nam szczególnie na zdjęciu (zdjęciach) z konkretnymi osobami, należy koniecznie zasygnalizować taką potrzebę na spotkaniu oraz wskazać właściwe osoby podczas wydarzenia. Uwiecznienie na zdjęciach znacznej liczby gości, może wymagać niekiedy zaangażowania dodatkowego fotografa lub asystenta i zazwyczaj jest to opcja dodatkowa, a nie standardowa usługa.
 • kto wybiera zdjęcia do albumu, fotograf czy para młoda – najczęściej profesjonalny fotograf dokonuje samodzielnie selekcji zdjęć, a następnie wybrane kadry poddaje autorskiej obróbce graficznej. Zwykle efektem końcowym jest ok. 150-300 zdjęć (w przypadku pełnego reportażu), z których ok. 60 zostaje umieszczonych w albumie. Niektórzy fotografowie zastrzegają selekcję zdjęć wyłącznie dla siebie, z możliwością ewentualnych korekt przez parę młodą, inni pozwalają wybrać dowolne zdjęcia spośród obrobionych.
 • termin oddania gotowego reportażu i albumów – czyli po jakim czasie od zlecenia będą gotowe zdjęcia w formie cyfrowej, odbitki, albumy, ewentualnie inne produkty. Zazwyczaj fotografowie oddają gotowy materiał w ciągu 2-4 tygodni, z możliwością opóźnienia do 2-3 miesięcy, gdy np. zamówiony przez klienta model albumu jest akurat niedostępny lub wymaga sprowadzenia z zagranicy.
 • współpraca z kamerzystą, poglądy na fotografujących gości – dość istotne dla fotografa będzie, czy para młoda zatrudniła również kamerzystę. Zdarzają się niestety przypadki gdzie kamerzysta i fotograf wzajemnie utrudniają sobie pracę. Jeśli jednak zatrudnimy zawodowców z doświadczeniem, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Należy również pamiętać, że wielu fotografów wyraża prośbę lub wręcz zastrzega, że nie bierze odpowiedzialności za ewentualne problemy spowodowane przez gości fotografujących podczas ceremonii ślubnej. W przypadku otoczenia pary młodej podczas zakładania obrączek przez „wujków” z aparatami, fotograf może nie mieć możliwości wykonania swojej pracy. Dobrze jest uświadomić zaproszonych gości, aby podczas ceremonii zostawili aparaty w torebkach, a uwiecznienie tego ważnego momentu pozostawili zatrudnionym profesjonalistom.
 • zabawa weselnaprawa autorskie do zdjęć, kopiowanie, wywoływanie, publikowanie w mediach społecznościowych – większość fotografów nie ma nic przeciwko publikowaniu zdjęć w mediach społecznościowych takich jak Facebook, kopiowaniu na użytek własny, czy przekazywaniu ich rodzinie i przyjaciołom. Dobrze jest jednak zapytać fotografa do jakich celów możemy użyć zdjęć – on, jako twórca ma prawo o tym decydować. Pamiętajmy że prawa autorskie należą do wykonawcy zlecenia, a wynagrodzenie za wykonaną usługę nie oznacza dosłownie kupienia zdjęć na własność. Użycie pracy fotografa w sposób komercyjny (lub inny niż wskazany w umowie) bez wiedzy i zgody autora zdjęć (fotografa) będzie złamaniem praw autorskich i może nieść za sobą konsekwencje prawne. Zanim przekażecie swoje ślubne fotografie pozostałej obsłudze jak np. wizażystce, sali weselnej, czy zespołowi, aby mogli użyć tych zdjęć na swoich stronach internetowych reklamujących ich usługi, upewnijcie się, czy fotograf nie ma nic przeciwko lub jakie są jego warunki. Najlepszym rozwiązaniem takich wątpliwości jest przekazanie kontaktu bezpośrednio do fotografa, aby ustalił z pozostałą obsługą warunki użyczenia zdjęć.
 • przygotowanie do sytuacji awaryjnych – upewnijmy się, że fotograf dysponuje zapasowym sprzętem oraz ma plan na wypadek np. awarii samochodu lub innych wypadków losowych.

 

 

 

Share
Powrót do: Poradniki fotograficzne