Powrót do: Poradniki fotograficzne

Przebieg ceremonii ślubnej w kościele

Zanim staniecie w drzwiach kościoła odwiedzicie księdza, by podpisać dokumenty, a fotograf dowie się o możliwość wykonywania zdjęć podczas Waszego ślubu. W niektórych kościołach podpisy składa się podczas ceremonii ślubnej. Wbrew pozorom jest to dosyć istotna sprawa dla fotografa, gdyż niektórzy księża mają dość rygorystyczne zasady dotyczące fotografowania w kościele, które dobrze poznać i się do nich stosować, aby nie narazić siebie i Pary Młodej na nieprzyjemności. Przydatne (niekiedy konieczne) jest posiadanie zaświadczenia z przebytego kursu z fotografowania podczas mszy, a fotograf powinien mieć takie zaświadczenie przy sobie podczas rozmowy z księdzem. Proponuję dowiedzieć się wcześniej u księdza, jak ta sprawa wygląda w danym kościele, żeby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

ceremonia ślubnaPo podpisaniu dokumentów przejdziecie do przedsionka kościoła, gdzie będziecie oczekiwali na powitanie przez księdza, po czym kapłan poprowadzi Was przez kościół pod ołtarz. Jednak nie biegnijcie za nim, zostawcie odstęp kilku metrów i zwolnijcie tempo marszu, dając gościom czas na dokładne obejrzenie pięknej Pary Młodej, wielu gości w tym momencie będzie Was widziało po raz pierwszy danego dnia. Z pewnością staniecie się przez ten krótki moment gwiazdami, którym wszyscy chcą zrobić zdjęcie, a więc idąc wolniej dacie szansę gościom na wyraźne, ostre i w miarę jasne zdjęcia, a fotografowi pozwoli to na opanowanie kadru, tak byście nie byli schowani za księdzem.

Zajmiecie miejsca przed samym ołtarzem, zaraz za Wami będą miejsca dla świadków, a w pierwszych ławkach powinni siedzieć Wasi rodzice. Uzgodnijcie wcześniej z rodzicami ten szczegół, żeby nie zaginęli pośród gości, gdzieś na końcu kościoła.

Cały kościół od wewnątrz, wszelkie ozdoby ławek, kwiaty i inne detale warto pokazać na zdjęciach, przygotowaliście je specjalnie na Waszą uroczystość, więc niech i to będzie pamiątką. Podczas robienia zdjęć, a zwłaszcza w kościele, fotograf powinien być niezauważalny, niedopuszczalne jest jakiekolwiek reżyserowanie sytuacji, np. podczas składania przysięgi małżeńskiej, kiedy Wasze dłonie będą połączone stułą oraz w momencie zakładania obrączek.

Fotograf ma tę jedną niepowtarzalną okazję do zrobienia bardzo ważnych zdjęć. Postarajcie się zminimalizować ilość gości z aparatami wokół Was w tym momencie, najlepiej uprzedzając w zaproszeniach, że zawodowiec na tę okoliczność jest już zatrudniony i zajmie się wykonaniem pamiątki. Nie ma nic gorszego niż przepychanka na łokcie pod ołtarzem, do której może dojść wśród gości, co może spowodować irytację księdza i pozostałych gości, i niestety utracone ujęcia przez zatrudnionego fotografa. Zawodowiec, zarówno fotograf jak i kamerzysta, mają doświadczenie, wiedzą jak się zachować w takich chwilach, by msza była poprowadzona z należytą powagą i szacunkiem dla miejsca, nawet jeśli pracują ze sobą po raz pierwszy.

bukiet ślubny

Zanim podejdziecie do księdza na zakładanie obrączek dobrze, by Panna Młoda zostawiła swój bukiet na krześle, w ręku Młodej będzie on zupełnie niepotrzebny, a wręcz może zasłonić całą akcję, przez co zakładanie obrączek widoczne będzie tylko dla Pary, księdza i ducha świętego 😉

Bardzo ważne jest, byście stali bokiem do księdza, a jednocześnie do gości. Zdarza się, że Młodzi w stresie zapominają o całym świecie i stają przodem do księdza, który może w ostatniej chwili poinstruować Młodych jak się ustawić, ale jeśli tego nie zrobi, Wasi goście nie zobaczą wcale zakładania obrączek.
Fotograf także może stracić szansę na ujęcia, a kiedy będzie nachalnie próbował zrobić zdjęcie, gimnastykując się za księdzem, ryzykuje wyproszenie z kościoła za zakłócanie przebiegu mszy świętej.

 

zakładanie obrączekZakładając obrączki trzymajcie je pewnie najlepiej w trzech palcach, robiąc to powoli dacie kilka sekund dla fotografa. Jest to stresujący moment, a trzymanie obrączki w dwóch palcach jest ryzykowne, natomiast trzymanie wszystkimi palcami zakryje najważniejszy moment. Sprawdźcie wcześniej sami, jak jest dla Was najwygodniej, przećwiczcie sobie zakładanie obrączek w domu. Całą tę magiczną chwilę możecie przypieczętować pocałunkiem lub uśmiechem dla gości, być może zechcą pogratulować Wam bijąc brawo 🙂

Na końcu mszy ksiądz prawdopodobnie zechce Wam złożyć życzenia, to także jest moment, który warto uwiecznić. Potem macie chwilę na osobistą modlitwę przed ołtarzem. Nie spieszcie się, dajcie czas gościom na wyjście z kościoła.
Zdarza się, że goście czekają aż Młodzi wyjdą pierwsi, jest to moment kiedy mogą zrobić kolejne zdjęcia Parze Młodej w kościele, dajcie im więc czas na dobre i nieporuszone ujęcia idąc wolniejszym krokiem. Nie zapomnijcie pokazać swojej radości, uśmiech wzbogaci ich pamiątkę.

 

sypanie płatków po ślubieW momencie wychodzenia z kościoła czasem dzieci usypują drogę, a goście, którzy wyszli wcześniej czekają już na Parę Młodą, by obsypać ich płatkami kwiatów, ryżem, monetami,… Dla zdjęć najkorzystniejsze są płatki kwiatów, kolorowe powoli opadając dodają uroku tej chwili, więc warto je wcześniej przygotować.

Przed złożeniem życzeń zaproście gości do wspólnego grupowego zdjęcia przed kościołem, gdyż część z nich nie będzie uczestniczyła w dalszej części dnia, a zatem jest to najlepszy moment do zebrania wszystkich, którzy przyszli na Wasz ślub. Również w tym momencie lub tuż po życzeniach można wykonać zdjęcia tylko z rodzicami, świadkami, najbliższą rodziną i księdzem, który udzielił Wam ślubu.

W wyjątkowych sytuacjach, w razie niepogody życzenia składane będą w kościele, pod warunkiem, że zaraz po Waszej ceremonii nie będzie się odbywała kolejna msza, a ewentualnie na sali weselnej.

Jadąc z kościoła na salę weselną dobrze będzie troszkę się spóźnić dając czas gościom na spokojny dojazd oraz toaletę.

Share
Powrót do: Poradniki fotograficzne