Powrót do: Poradniki fotograficzne

Sprzedaż zdjęć, ile można zarobić na stockach

To pytanie pojawia się na wstępie każdej rozmowy na temat banków zdjęć. Czy to się opłaca, czy warto, ile można zarobić na stockach, na swoim fotograficznym hobby? Wszystko zależy od czasu i wkładu sił poświęconych na pracę nad „produkcją” zdjęć, od stylu i tematyki, umiejętności fotografa (także obróbka graficzna), od chęci i kreatywnych pomysłów na zdjęcia, od aktywności i regularnych uploadów wartościowych i wyjątkowych prac. Jedni zarobią kilka $ miesięcznie, inni dumnie pobierają wypłatę w kwotach kilkuset, a nawet kilku tysięcy dolarów. Dla jednych sprzedaż zdjęć na stockach to dodatkowe zajęcie, hobby, zabawa, pstrykanie w wolnej chwili na spacerze, a dla innych zawodowa praca na pełnym etacie, a nawet trzech.

Sprzedaż zdjęć, rosnące zarobki na stockachZarobki za sprzedaż zdjęć w microstokach są może mało zadowalające jeśli patrzeć na pojedyncze pobranie zdjęcia (download, w skrócie DL), bo zaczynają się od kilkunastu do kilkudziesięciu centów (ok. 12-30 centów), a sporadycznie do kilku dolarów (a jeszcze rzadziej kilkunastu) za jedno pobranie na zasadzie RF (Royalty Free), ale biorąc pod uwagę fakt, że dziennie można sprzedać od kilku do kilkudziesięciu zdjęć (niewiele osób sprzedaje powyżej 100 w ciągu doby), to suma robi się już bardziej kusząca. Jedno zdjęcie może być kupowane nieskończoną ilość razy, przez nieograniczoną ilość klientów, co przekłada się na sumę, jaką widzimy w naszych statystykach miesięcznych.
Głównym motorem napędowym microstocków są oferowane subskrypcje, gdzie klient ma możliwość zakupienia całego pakietu zdjęć w atrakcyjnej (dla niego) cenie. Inaczej kształtują się ceny za sprzedaż zdjęć na licencji rozszerzonej co oznacza większy zakres i większe możliwości użycia zdjęcia. Średnio są to kwoty ok. 12-30$ dla fotografa. Jeżeli wziąć pod uwagę niemal nieograniczone możliwości użycia takiego zdjęcia przez klienta, to szczerze mówiąc, taka oferta cenowa jest dla fotografa raczej mało poważna. Dla porównania agencja Stocksy (i inne nowo powstające butiki) sięga kilkuset $ za licencję rozszerzoną!

Jeszcze zupełnie niedawno, bo ok. 2007-8 roku wystarczyło mieć 200-400 zdjęć w portfolio microstock, aby otrzymywać wypłatę (100$) co 1-2 miesiące. Dziś, przy gigantycznej i stale rosnącej konkurencji zarówno fotografów, ilości zdjęć, ale i liczbie agencji na rynku, posiadanie kilku tysięcy (naprawdę dobrych!) zdjęć w swojej kolekcji to dopiero początek „zabawy”, przy czym stale trzeba dbać o regularny upload, aby utrzymać trend zarobków. Jak sami widzicie, dzisiejsza odpowiedź na pytanie „ile można zarobić na stockach”, jutro może stracić całkowicie na swojej aktualności…
Obecnie na przedbiegach odpada ponad 95% chętnych, zatem jest to zadanie tylko dla wytrwałych i naprawdę zmotywowanych do działania.

zarabianie na zdjęciach

O innym poziomie zarobków możemy mówić w przypadku agencji macrostock. Pomimo, że sprzedaje się tu znacznie mniej zdjęć niż w microstock, to średnie kwoty są na poziomie kilkudziesięciu do kilkuset dolarów, a nawet 1-2 tysięcy $ za jedną licencję (zarówno RF jak i RM). Zdarzają się także sprzedaże w granicach 3-12 tys. $. Dla porównania, w przeciętnej agencji microstock sprzedając 10 zdjęć dziennie zarobisz ok. 50-90 $ miesięcznie, podczas gdy 1-5 sprzedaży w macrostocku może dać przychód rzędu 80-1000 $. Zobaczcie, ile zdjęć trzeba sprzedać masowo w microstock, żeby nadrobić każdą jedną sprzedaż w macro 🙂

microstock = mikro zarobek
macrostock = duży zarobek

Więcej na temat zarobków w macrostock przeczytacie w artykule o Alamy, w mojej ocenie, najlepszej z agencji na dzisiejszym rynku.

Do niedawana dodatkowym sposobem na zarobek w bankach zdjęć był Program Afiliacyjny, czy inaczej Program Partnerski – wystarczy umieścić banner, link lub przycisk na swojej stronie lub blogu, w treści maila, ogłoszenia, itp., by przekierować przyszłych fotografów lub potencjalnych klientów do danego banku zdjęć. Z czasem jednak stocki odeszły od tej opcji lub ograniczyły zysk dla pośrednika tak bardzo, że przestało to być interesujące.

Moment wypłaty

Stocki realizują wypłaty w różnych terminach, np. co miesiąc, co kwartał, lub na zlecenie wypłaty w dowolnym momencie, po przekroczeniu minimalnego progu, np. 35$, 50$, 75$ lub 100$ (zależnie od agencji), dając nam do wyboru formę przekazania środków w postaci czeku, przelewu na konto prywatne lub PayPal, a także Moneybookers, czy Skrill.
Najbardziej popularnym sposobem odebrania zarobionych pieniędzy jest konto PayPal – szybki przelew, bezpieczny i stosunkowo tani pośrednik wymiany walut, pomiędzy polskim kontem, a zagranicznym. Tak jak przy każdym innym zarobku, należy pamiętać o rozliczeniu z przychodu z fiskusem.

W następnym artykule przeczytacie kilka słów o tym, gdzie warto sprzedawać zdjęcia.

 

Share
Powrót do: Poradniki fotograficzne