Powrót do: Poradniki fotograficzne

Wybór fotografa ślubnego

Wiele lat czekasz na ten dzień, jeden z najważniejszych dni w życiu. Ile razy wyobrażałaś (wyobrażałeś) sobie jak będzie wyglądał dzień twojego ślubu? Przed tobą powstają dziesiątki pytań – jaką suknię (garnitur) wybrać, który fryzjer, kosmetyczka, kościół (USC), sala weselna, ilu gości zaprosić… Nadchodzący wyjątkowy dzień z ukochaną osobą, złożenie przysięgi na całe życie przed świadkami zgromadzonymi na ceremonii, wasze emocje, niepowtarzalne momenty, które będą ulatywać z pamięci wraz z upływem czasu – to trzeba uwiecznić! Aby cieszyć się taką pamiątką i móc podzielić wspomnieniami z rodziną oraz przyjaciółmi, zdjęcia ślubne powinny być wykonane jak najlepiej, by ich oglądanie sprawiało czystą przyjemność – niewymuszone pozy, prawdziwe i naturalne ujęcia właściwie oddadzą magię wielkiego dnia, zawodowe oko fotografa złapie każdy bezcenny moment, tworząc piękną opowieść. W dobie łatwo dostępnych urządzeń fotografii cyfrowej wybór fotografów jest ogromny, nie jesteśmy ograniczeni w ilości ofert, a więc w jaki sposób powinniśmy wybrać najbardziej nam odpowiadającego fotografa ślubnego?

ślub w plenerzePrzede wszystkim poszukiwania powinniśmy rozpocząć odpowiednio wcześnie, zwłaszcza jeśli termin ślubu wypada w sezonie, a najbardziej popularne miesiące zaczynają się od czerwca do września. Najczęściej oblegane terminy u najlepszych fotografów potrafią być rezerwowane nawet z 2 letnim wyprzedzeniem! Chcąc uniknąć stresu i problemów z wyborem najbardziej pasującego nam fotografa zacznijmy poszukiwania możliwie najwcześniej.

Przystępując już do właściwych poszukiwań fotografa, mamy kilka możliwości do wyboru:

  • polecenia od znajomych, rodziny, itp.,
  • internet,
  • wszelkiego rodzaju targi branżowe i przypadkowo napotkane reklamy fotografów.

Skorzystanie z pierwszej opcji zazwyczaj ograniczy nas do kilku (góra kilkunastu) ofert, jednak będziemy tu mieli opinię z „pierwszej ręki” oraz możliwość wglądu do całościowego reportażu ślubnego wykonanego dla innej pary. Jeżeli polecający jest zadowolony z wykonanej przez fotografa usługi, a styl i jakość zdjęć nam odpowiada, warto rozważyć daną ofertę.

albumyNawet jeśli mamy godnego zaufania fotografa z polecenia, warto przed dokonaniem ostatecznej decyzji użyć mocy internetu i zapoznać się ze zdjęciami innych fotografów. Korzystając z wyszukiwarki internetowej możemy obejrzeć setki interesujących galerii (chociażby na wprowadzone hasło fotograf ślubny Warszawa otrzymamy tysiące wyników). Po kilku godzinach i kilkudziesięciu odwiedzonych stronach fotografów ślubnych znajdziemy z pewnością przynajmniej kilku których styl nam odpowiada. Przeglądając portfolio warto również zaglądać do sekcji blog (jeżeli dana strona taką zawiera), często można tam znaleźć obszerne fragmenty reportażu ślubnego lub nawet całe reportaże. W przeciwieństwie do galerii, gdzie umieszczane są zwykle najlepsze zdjęcia, na blogu zobaczymy częściej przykład końcowego efektu pracy fotografa.
Po zawężeniu selekcji do kilku wybranych ofert, można wysłać mailowe zapytanie dotyczące szczegółów usługi, czyli (przede wszystkim) wolnego terminu ślubu, ilości oddawanych zdjęć i odbitek, innych oferowanych produktów, ceny, ewentualnych dodatkowych kosztów, np. za dojazd i nocleg. Kontaktując się z fotografem koniecznie należy:

  • podać datę oraz miejsce ceremonii (kościół/USC) oraz wesela,
  • podać, które elementy reportażu ślubnego nas interesują (np. przygotowania, błogosławieństwo, ceremonia ślubna, wesele do oczepin, plener dniu ślubu, itp.),
  • zapytać o formę i ilość oddawanych zdjęć (zdjęcia, pliki cyfrowe na nośniku), ilość obrobionych zdjęć, rozmiar (rozdzielczość) oddawanych zdjęć cyfrowych, ilość odbitek w pakiecie. Wcześniej upewnijmy się, czy odpowiedzi można znaleźć na stronie fotografa w dziale oferta lub FAQ. O ilości zdjęć oddawanych przez fotografa i dlaczego warto postawić na jakość, a nie ilość, będzie można przeczytać w osobnym wpisie,
  • poprosić o orientacyjną wycenę reportażu.

Kolejnym krokiem po nawiązaniu kontaktu (zakładając, że dany fotograf ma wolny termin) będzie oczywiście umówienie się na spotkanie – o jego przebiegu i pytaniach które warto zadać fotografowi będzie traktował następny poradnik 🙂

Share
Powrót do: Poradniki fotograficzne