Ruciane Nida, wypoczynek na Mazurach. Zapraszam do wirtualnego (i nie tylko) spaceru po Rucianem Nidzie, cichym, spokojnym i przepięknym miejscu na Mazurach.
Wielu z Was odwiedziło to małe miasteczko, wielu odwiedza je regularnie, powracając do tutejszego kontaktu z dziką przyrodą. Turystów bez własnego środka transportu przywita taki oto widok … dworca – przystanku PKP/ PKS w Rucianem Nidzie. Na rozkład jazdy autobusów niestety nie możemy liczyć – jeśli ktoś to aktualizuje, to szybko znajdą się przeciwnicy takich informacji niszcząc wszelkie ogłoszenia, rozkłady, tablice. Na szczęście, po drugiej stronie ulicy znajduje się Informacja Turystyczna, gdzie można dopytać o szczegółowe rozkłady jazdy autobusów i pociągów.
Poniżej widok z kładki na PKP w Rucianem.
Wejście do dworca PKP w Rucianem – tablica z nazwą miasta jakże pomysłowo umocowana, informuje, że dotarliśmy do (jakby to ująć delikatnie) nieco mniej współczesnego miejsca w kraju 😉
Widok na kładkę nad torami w Rucianem.
Pasaż (przede wszystkim) gastronomiczny w Rucianem, widok na ul. Dworcową. Wzdłuż ciągną się restauracje, przemieszane ze sklepikami i kioskami z pamiątkami, budki z lodami i goframi, wędzone rybki, czego dusza zapragnie, a co na mazurach być powinno.
Poniżej na zdjęciu Aleja Wczasów – droga (ok. 1km) przez las pomiędzy Rucianem a Nidą. Dopiero niedawno miasteczko odnowiło chodnik dodając trasę dla rowerzystów (po prawej), dzięki czemu można bezpiecznie pokonać tę trasę nie narażając się samochodom.
Kiedy kończy się droga lasem, miasteczko przecina rzeka Nidka (niebieskie barierki), a za nią droga pod górę do Nidy – w lewo ul. Wiejska (dalej dojście do plaży Dzika i Pod Dębem), w prawo ul. Gałczyńskiego (główna część Nidy).
Poniżej rzeka Nidka – popołudniowe październikowe słońce (2010r.)
Nieco szersze spojrzenie na Nidkę.
Oraz zimowa pokrywa na Nidce (2010.01)
Rzeka Nidka latem.
W Rucianem Nidzie jest także drugi dworzec, a raczej stacja, która jeszcze w 2010 roku „ozdobiona” była ahtystycznymi wizjami…
ZPPiW czyli Zakład Płyt Pilśniowych i Wiórowych w Rucianem Nidzie. Obecnie pozostały już tylko ruiny, a to co miało jakąś wartość (głównie złom) zostało skutecznie rozprowadzone.
Parafia Trójcy Świętej w Rucianem-Nidzie – widok zimą 2010, marzec.
Widok z góry na Nidę, a dokładniej na budki na bazarku (po prawej stronie zdjęcia), garaże na skrzyżowaniu ulic Kwiatowej ze Słoneczną oraz niedawno wybudowany sklep POLO (najdłuższy czerwony dach na zdjęciu) przy ulicy Gałczyńskiego, a dalej bloki.
Widok na domki rodzinne przy ul. Słonecznej, a w tyle ruiny ZPPiW.
Widok z góry na ulicę Kwiatową – 2011.03. Popołudniowe zimowe słońce przebija się przez malownicze chmury.
Ten sam widok z różnicą pory roku – na zdjęciu rok 2010, październik, popołudniowe słońce. Jeszcze kilkanaście lat temu miasteczko straszyło dziurawymi ulicami, zniszczonymi chodnikami i kikutami nielicznych, obeschłych malutkich drzewek, a dziś mamy cywilizowane warunki oraz piękną, bujną zieleń, która doskonale wypełnia krajobraz blokowiska. Brawa dla organizatorów i wykonawców!
Nienaruszalnie cichy, spokojny poranek, 2010 styczeń, godzina 9:40. Śnieg pokrył grubo senne miasteczko w mroźnej bieli.
Ludziom, których przygniata hałas miasta, którzy potrzebują odetchnąć, zdecydowanie polecam kilka dni kuracji w tutejszych warunkach – ta cisza – bezcenna…
I jeszcze jedno ujęcie tego samego miejsca – niespodzianka od natury – 2011, maj, godzina 6:00, z racji pory roku trawniki się zazieleniły wiosenną trawą, drzewa rozwinęły świeże liście i… spadł majowy śnieg! 🙂
Kładka – tory kolejowe w Rucianem w stronę Pisza.
Ta sama kładka z innej perspektywy.
Bunkry (tzw. Blokhauz) w Rucianem. Pozostałość węzła obronnego Ruciane – Guzianka. Ich budowanie zaczęto w 1898 roku.
Urząd Miasta i Gminy w Rucianem Nidzie.
Widok na stawy w rybołóstwie w Rucianem – tu kupisz świeżą rybę 😉
Ulica Mazurska w Rucianem.
Śluza Guzianka pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Wybudowana w roku 1879. Początkowo komora śluzy była wykonana z drewna, dopiero w 1899 drewno zastąpiono ścianami z cegieł i kamieni.
Przystań – Port Jachtowy „U FARYJA”.
Jesienny widok z przystani.
Poniżej kaczka (samica) i kormorany na jeziorze Nidzkim w Nidzie.
Mały mostek niedaleko jednej z plaży w Nidzie. Krajobraz popołudniowego sierpniowego (2010r.) relaksu.
Dokładnie ten sam mostek w Nidzie zimą…
Poniżej kilka zdjęć ze spaceru za plażą – zimowe uroki Jeziora Nidzkiego.
Śnieżne wydmy na Jeziorze Nidzkim.
Ścieżka w lesie, tuż nad brzegiem Jeziora Nidzkiego.
Widok na wysepkę po drugiej stronie wody – 2010, kwiecień.
Na poniższych kadrach Plaża „Pod Dębem”. 2010, październik, mglisty poranek.
Więcej zdjęć z tego spaceru można zobaczyć w galerii na mojej stronie oraz w poprzednich wpisach na blogu – relacje ze zlotu fotograficznego FujiKlub, linki na dole wpisu.
Widok na tę samą przystań „Pod Dębem” (Pensjonat pod Dębem w Rucianem-Nidzie), 2009, lipiec.
Sierpniowy wypoczynek na plaży (2010). Poranek, woda jeszcze zimna – brawa dla odważnych 🙂
Ta sama przystań zimą oferuje zimowanie jachtów.
Poniżej na zdjęciu widok plażę w „PTTiK u Andrzeja„, białą od zimowej kołdry, 2010, styczeń.
Widok z mostu w stronę Dzikiej Plaży (wzniesienie po prawej stronie, z domkiem, górny róg zdjęcia). Drogę zygzakiem utorował w śniegu zimowy rybak widoczny jako mały ciemny punkcik przy odległych trzcinach…
Widok z plaży – Dom Wczasowy „Perła Jezior”. Posezonowo, 2010, październik.
Na mazurach nie może oczywiście zabraknąć leśnych ścieżek (zdjęcia – lipiec 2011). Dla fanów spacerów na kilometrowe dystanse, oraz smakoszy jagód, malin, grzybów i… leśnej dziczy.
Większość zdjęć można nabyć w licencji do korzystania w banku zdjęć Alamy.