Stary cmentarz ewangelicki

Stary cmentarz ewangelicki w Rucianem-Nidzie.

cmentarz_ewangelicki_01

Coroczne porządki na dysku często obfitują w nowe odkrycia, tak też było i tym razem. Dotarłam do swoich starych zdjęć jeszcze z 2009 roku z Cmentarza Ewangelickiego w Rucianem-Nidzie. Chcę Wam pokazać krótki dokument z tego starego miejsca, o którym niewielu wie i niewielu już pamięta. Cmentarz znajduje się w lesie, niedaleko szkoły podstawowej w Nidzie. W okresie przed Świętem Zmarłych uczniowie tej szkoły odwiedzają cmentarz odświeżając go, czyszcząc z zarośli i śmieci oraz stawiając znicze.

Na cmentarzu można zobaczyć stare mocno zerdzewiałe metalowe ogrodzenia, co jest już rzadkością – żeliwo rozkradają zbieracze złomu. Zwykle takie ogrodzenia stawiano na kwaterze rodzinnej lub dla osób „znaczących” społecznie. Niektóre z nagrobków posiadają jeszcze szklane płyty, po części zniszczone zębem czasu. Najstarsze nagrobki pokazują rok 1914-15.
Miejsce to poza leśnymi sezonowymi kwiatami i roślinami charakteryzuje się bluszczem okalającym groby i drzewa, a nagrobki czas pokrył mchem. Rośnie tu także najbardziej charakterystyczna, pięknie kwitnąca w maju Funkia (Hosta).

Moim zdaniem ten stary cmentarz to miejsce, które zasługuje na choćby wirtualne odwiedziny i krótkie wspomnienie o nim.

stary cmentarz ewangelicki w Rucianem Nidzie cmentarz_ewangelicki_03 cmentarz_ewangelicki_04 cmentarz_ewangelicki_05 cmentarz_ewangelicki_06 cmentarz_ewangelicki_07 stare groby cmentarz_ewangelicki_09 cmentarz_ewangelicki_10 stary cmentarz niemiecki cmentarz_ewangelicki_12 cmentarz_ewangelicki_13 cmentarz_ewangelicki_14 cmentarz_ewangelicki_15 cmentarz niemiecki w Rucianem Nidzie

Share